Czy rzeczywiście potrzebujesz rozwiązań chmurowych?

Czy rzeczywiście potrzebujesz rozwiązań chmurowych?
Photo by Carlos Torres / Unsplash

David Heinemeier Hansson w jednym ze swoich wpisów na platformie x.com pochwalił się wynikami testu przeprowadzonego na niskobudżetowym komputerze Raspberry Pi 5 (za około 500 zł). Test polegał na sprawdzeniu, jaki ruch sieciowy urządzenie to jest w stanie obsłużyć. Wyniki były imponujące - okazało się, że Raspberry Pi 5 mógł jednocześnie obsłużyć około 250 użytkowników.

250 użytkowników to duża liczba, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski koszt urządzenia. W innym wpisie DHH pokazał, że firma 37signals zdecydowała się zrezygnować z usług chmury obliczeniowej ze względu na cięcie kosztów w firmie.

Leaving the Cloud
Cloud services have been used by tech companies for many years, but it’s not the only way. Hear why 37signals is making the decision to go in another direction.
Why we’re leaving the cloud
Basecamp has had one foot in the cloud for well over a decade, and HEY has been running there exclusively since it was launched two years ago. We’ve run extensively in both Amazon’s cloud and Google’s cloud. We’ve run on bare virtual machines, we’ve run on Kubernetes. We’ve seen all the cloud has to offer, and tried most of it. It’s fi…

W obietnicach rozwiązania chmurowe zwykle zapewniają natychmiastowy dostęp do mocy obliczeniowej, co daje poczucie bezpieczeństwa. Jednakże wiąże się to z głębokim uzależnieniem od zewnętrznego dostawcy, często po cenach z wysoką (sięgającą 30%) marżą.

AWS vs Amazon: Cloud giant’s revenue rises as parent company’s profit falls during Q4 | Computer Weekly
AWS closes out its financial year with another quarter of strong revenue growth, while its parent company, Amazon.com, reports a more downbeat performance.

Co pokazuje test z Raspberry Pi? Jeśli prowadzisz działający biznes, prawdopodobnie nie potrzebujesz chmury obliczeniowej. Jeśli dopiero zaczynasz na pewno jest ona zbędna.

W swoim wpisie @levelsio, założyciel serwisu z ofertami pracy zdalnej remoteok.com, pochwalił się miesięcznymi dochodami w wysokości 65 tysięcy dolarów. Mimo że dla niektórych może to nie wydawać się imponującą kwotą, należy wziąć pod uwagę, że wszystko to było możliwe dzięki jednemu serwerowi VPS kosztującemu około 400 dolarów, który z powodzeniem obsłużył niecałe 500 tysięcy odsłon miesięcznie.

Tak więc, VPS za 400 USD przyniósł pół miliona odsłon i 65 tysięcy dolarów zysku.